Center for Political Awareness

Darrell Issa

US Representative

California

48th District

Tenure: January 3, 2021-present

Term Ends: January 3, 2025

Brief Bio

ISSA, Darrell, a Representative from California; born in Cleveland, Cuyahoga County, Ohio, November 1, 1953; B.A., Siena Heights College, Adrian, Mich., 1976; United States Army, 1970-1980; business owner; elected as a Republican to the One Hundred Seventh and to the eight succeeding Congresses (January 3, 2001-January 3, 2019); chair, Committee on Oversight and Government Reform (One Hundred Twelfth and One Hundred Thirteenth Congresses); was not a candidate for reelection to the One Hundred Sixteenth Congress in 2018; elected as a Republican to the One Hundred Seventeenth and to the succeeding Congress (January 3, 2021-present).

2.5" Vinyl Sticker

with each Donation

Enjoying what your are reading. Please donate to help with our operating expenses. Thank you!

Enjoying what your are reading. Please donate to help with our operating expenses. Thank you!

Find your US Representative: Click HereĀ